Ełk jest miastem położonym na Mazurach, co roku obleganym przez wielu turystów. Budynki wybudowane w XIX wieku oraz fakt, że miasto jest otoczone jeziorami sprawiają, że to miejsce wyjątkowo atrakcyjne dla turystów, zainteresowanych zwiedzaniem ciekawych obiektów, ale również żeglowaniem czy innym rodzajem wypoczynkiem nad wodą. Urlop spędzony w Ełku z pewnością na długo pozostanie w pamięci każdego wczasowicza.

Co warto tu zobaczyć? Jedną z największych atrakcji Ełku stanowi powstała w 1895 roku wieża ciśnień. Obiekt jest wyjątkowo ładny, warto zatem wybrać się do niego choćby po to, by na własne oczy przekonać się, jak bardzo jest efektowny. Dobrym pomysłem jest przyjście do wieży w godzinach wieczornych, czyli w czasie kiedy jest oświetlona i wygląda niezwykle malowniczo. Wielu turystów korzysta z obiektu jako wieży widokowej i podziwia panoramę Ełku ze szczytu obiektu.

Kolejnym punktem miasta, którego nie powinien przeoczyć żaden turysta są ruiny dawnego Zamku Krzyżackiego – tutaj. Budynek powstały w XIV wieku, pierwotnie służący Krzyżakom, z czasem stał się siedzibą starosty, kilka wieków później po przebudowie obiekt został więzieniem kobiecym. Aktualnie podziwiać można jedynie ruiny zamku. Budynek znajduje się na wyspie na Jeziorze Ełckim, aby się na nią dostać należy skorzystać z mostu, który powstał na początku XX wieku, zastępując stary drewniany most, któremu groziło zawalenie. Kilka lat temu nowy most został oświetlony, wygląda zatem szczególnie imponująco w godzinach wieczornych.

W związku z atrakcyjnym położeniem geograficznym Ełk może się poszczycić nie tylko imponującymi zabytkami, lecz również licznymi szklakami turystycznymi. Na brak przygotowanych tras nie mogą narzekać osoby lubiące piesze wycieczki, ale również te, które preferują poruszanie się po ścieżkach rowerowych. Na kolarzy czekają zarówno stosunkowo niedługie szlaki (około 40 km), jak również takie, które wymagają dobrej kondycji fizycznej (ponad 100 km). Jedno jest pewne, podczas pobytu w Ełku z pewnością nikt nie będzie mógł narzekać na nudę.

Dobrym pomysłem jest szukanie kwatery przy pomocy wyszukiwarek internetowych, na przykład wpisując frazę „Ełk noclegi meteora”. W mieście można zatrzymać się w różnych obiektach – na campingach, w gospodarstwach agroturystycznych, a także w hotelach.