Jednym z najstarszych miast Dolnego Śląska jest Lwówek Śląski. Wzmianki o nim znajdziemy już w dokumentach z 1158 roku. Miasto ze względu na swoje położenie w pobliżu znanego szlaku handlowego (tzw. Królewskiej Drogi) oraz wydobycie złota szybko rozwijało się, a także zyskiwało na znaczeniu gospodarczym. Już w roku 1217 zostały mu nadane prawa miejskie. Dziś Lwówek Śląski to chętnie odwiedzany zakątek Dolnego Śląska, gdzie turyści podziwiają zabytkową zabudowę miasta, zwiedzają prawdopodobnie najstarszy browar w Polsce oraz zachwycają się pięknem otaczającej przyrody. Kilkudniowy pobyt tutaj to dobry wybór na urlop, dla miłośników historii oraz zabytków (baza z miejscami do przenocowania Lwówek noclegi i kwatery). To właśnie w Lwówku Śląskim na rzece Bóbr, obejrzeć można kamienny most z 1792 roku.

Most ten, jest najstarszym kamiennym mostem na Bobrze, który zachował się do dziś. Pierwsza przeprawa w tym miejscu została wybudowany najpewniej już ok. 1230 roku – i co dość oczywiste – stanowił ją most drewniany, który za każdym razem, gdy do miasta zbliżały się obce wojska był palony. W roku 1522 w jego miejsce postawiono most kamienny, aktualnie podziwiana budowla pochodzi natomiast z roku 1792, o czym informuje tablica umieszczona na środkowym filarze mostu od strony południowej. W okresie wojen napoleoński most został zniszczony, jednak w roku 1813 został odbudowany i to na rozkaz samego Napoleona Bonapartego, który przebywał wtedy we Lwówku i postanowił odbić z rąk rosyjskich Płakowice. Kolejne modernizacje mostu miały miejsce w roku 1865 oraz w latach 1906-09, kiedy to most poszerzono.

Most umiejscowiony jest na drodze wyjazdowej w kierunku Złotoryi, jego szerokość wynosi 9 m, a długość 61 m, składa się z 6 przęseł o sklepieniu półkolistym. Na każdym filarze znajduje się ostroga, mająca na celu zabezpieczenie konstrukcji przed krą.