Szczyrk to piękne miasto leżące w Beskidzie Śląskim. Ze wszystkich stron otoczone jest malowniczymi górami, które są doskonałym miejscem do uprawiana turystyki pieszej oraz rowerowej, zimą zaś świetnie nadają się by zaszaleć na nartach.

Jednym z bardziej znanych szczytów w pobliżu Szczyrku jest Klimczok. Leży on w północo-wschodniej część pasma Baraniej Góry i mierzy 1117 m n.p.m. Jego nazwa związana jest z legendą według, której w jednej z jaskiń znajdującej się na zboczu góry, miała znajdować się kryjówka rozbójnika – Klimczoka właśnie.

Według tradycji to na Klimczoku znajduje się Schronisko PTTK oraz stacja ratunkowa GOPR. Natomiast jeśli chodzi o geograficzną ścisłość, to zarówno schronisko jak i stacja GOPR położone są bliżej sąsiedniego szczytu Magury, a od Klimczoka oddziela je przełęcz Sioło. To właśnie w tym miejscu krzyżują się liczne szlaki piesze prowadzące do Szczyrku, Bystrej, Brennej, na Przełęcz Karkoszczonkę, Salmopolską, na Szyndzielnię i Błatnią. Z centrum miasta (gdzie łatwo wynająć nocleg – sprawdź tutaj) na Klimczok można dojść niebieskim szlakiem, który prowadzi przez Podmagurę. Czas przejścia to około 1 h i 45 minut. Na szczycie Klimczoka znajduje się maszt telekomunikacyjne. We wschodniej części szczytu znajduje się natomiast wyciąg talerzykowy, którego długość wynosi 430 metrów.

Klimat na Klimczoku jest dość surowy. Średnia roczna temperatura wynosi tu tylko 5-6 stopni Celsjusza, a pokrywa śnieżna o grubości około 220 cm utrzymuje się od początku listopada do początku maja, czyli aż 125 dni. Klimczok charakteryzuje się obfitymi opadami. Rocznie to około 1300 mm.

Wierzchołek Klimczoka ma kształt kopca, natomiast opadające stoki są dość strome, a porasta jest las bukowo-świerkowy. Z północno-wschodnich stoków wypływa rzeka Biała.