Kwidzyn to niewątpliwie interesujące miasto, położone w województwie pomorskim, nad rzeką Liwą. Miejscowość posiada bogatą historię w tle. Znajduje się tutaj wiele cennych, zabytkowych miejsc. Niektóre z obiektów powstały w średniowieczu. Miasto jest bardzo atrakcyjne pod względem turystycznym i z pewnością nie pozwoli się nam nudzić.

Co warto zobaczyć w Kwidzynie?

Piękna konkatedra św. Jana Ewangelisty wchodzi w skład kompleksu zamkowo-katedralnego razem z Zamkiem Kapituły Pomezańskiej. Okazała budowla tworzy zwartą bryłę, wybudowaną na planie prostokąta. Jest to największy obiekt sakralny w powiecie kwidzyńskim. Przypuszcza się, że został wzniesiony w latach 1310-1360. Trzynawowy budynek jest zbudowany z cegły. Wnętrze także jest zachwycające. Zwróćmy uwagę na barokowy ołtarz, dwa dzwony z XVI wieku, tron biskupi z XVI wieku oraz konfesjonał z 1726 roku. Ciekawą kompozycję tworzą także 22 freski z 1520 roku. Interesującym obiektem jest niewątpliwie cela przykościelna, która kryje ciekawą, aczkolwiek dość straszną historię błogosławionej Doroty z Mątowów [Wikipedia.org]. Z pewnością nie jest to jedyna niespodzianka, jaka czeka na nas w Katedrze. Zamek Kapituły Pomezańskiej obecnie stanowi siedzibę muzeum. Został on wybudowany na wzór klasycznej warowni zakonu krzyżackiego. Czas powstania szacuje się na lata 1320-1345. Budowla na planie kwadratu posiada ciekawą wieżę połączoną z zamkiem galerią – gdanisko. Ten ogromny budynek z czerwonej cegły robi wielkie wrażenie. Ciekawą architekturę spotkamy w kościele św. Trójcy. Świątynia została wybudowana w XIX wieku w stylu arkadowym. Budynek z czerwonej cegły został wzniesiony na kamiennych fundamentach. Uwagę przyciągają strzeliste wieżyczki oraz główne wejście. Do kościoła prowadzą trzy połączone portale, a między nimi figury świętych – Piotra i Pawła. Świątynia łączy styl eklektyczny z elementami neogotyku i neoromanizmu. Całość tworzy bardzo interesującą kompozycję. Warto przyjrzeć się detalom, które są naprawdę piękne i budują doskonały nastrój tego kościoła.

Kwidzyn słynie z wielu pięknych i cennych zabytków. Odwiedzenie wszystkich miejsc zajmie z pewnością sporo czasu. Na każdym kroku znajdziemy ciekawe budynki, np. liczne kamienice mieszkalne. Baza noclegowa miasta jest dobrze zorganizowana [Meteor-Turystyka.pl]. Hotele, pensjonaty, kwatery prywatne, a nawet gospodarstwa agroturystyczne – takie noclegi Kwidzyn oddaje do dyspozycji gości.