Łeba to mała, nadmorska miejscowość, położona w województwie pomorskim, w powiecie lęborskim leżąca nad samym Bałtykiem. Jest to wioska rybacka, która do końca PRL nią pozostała, jednak obecnie ze względu na swoje położenie i walory turystyczne jest miejscowością, którą odwiedzają Polacy i tysiące przyjezdnych z zagranicy – m.in. Niemcy i Francuzi.  Nie ma jasnych danych co do ilości turystów, gdyż nie można tego dokładnie zmierzyć. W niektórych okresach jest ona szacowana na nawet 14 tysięcy tylko zagranicznych przybyszów.

Położenie pomiędzy Słowińskim Parkiem Narodowym, a rezerwatem przyrody Mierzeja Sarbska sprawia, że turyści mają do dyspozycji przepiękne tereny chronione przed działalnością człowieka. Oprócz tych atrakcji również możemy odwiedzić największy labirynt 3D w Polsce oraz Park dinozaurów. Jeżeli mamy dzieci będzie to na pewno obowiązkowa pozycja w planie wycieczki. Jeżeli nigdy w życiu nie płynęliśmy statkiem, Łeba daje nam możliwość wybrania się na krótki rejs po Bałtyku, podobnie jak to ma miejsce w innych miejscowościach nadmorskich. Jeżeli zamierzamy zostać dłużej w tej pięknej miejscowości musimy się liczyć z dużymi kosztami na jakie jesteśmy narażeni i nie jest tu mowa o kosztach wyżywienia, a raczej noclegu, ponieważ ceny pokojów są tutaj dosyć wysokie i wynikają z dużej ilości zagranicznych turystów, których stać na wydanie kilku tysięcy złotych na nocleg. Na szczęście znajdziemy tu również kameralne pensjonaty jak i domy prywatne oferujące przytulne noclegi w regionie Łeby.

Jeśli jednak zależy nam na wysokiej jakości i pokoju z widokiem na morze, znakomitym wyborem będzie usytuowany przy samej plaży hotel Neptun, który posiada najlepszy standard w Łebie. Koszt jaki poniesiemy za pobyt w tym hotelu może wynosić nawet 500 zł za dobę, jednak niezapomniane wrażenia jakie stamtąd przywieziemy są warte swojej ceny. Dla porównania, najtańsze pokoje w Sopockim Grand hotelu kosztują 800 zł, z widokami na podobnym poziomie, tylko znacznie większą ilością zgiełku wywołaną większym miastem i turystami.