Jednym z godnych polecenia miejsc na wakacyjny wypoczynek w województwie śląskim bez wątpienia jest malownicza Wisła. Miejsce to słynne jest w dużej mierze dzięki znajdującej się tu skoczni im. Adama Małysza. Nie jest to jednak jedyny atut tego miejsca. Kolejnym niezaprzeczalnie jest samo położenie owej miejscowości. Jej lokalizacja w Beskidzie Śląskim, a co za tym idzie cudowne pejzaże przyciągają coraz to większą rzeszę turystów.

Jednym z miejsc, które warto zobaczyć w Wiśle jest Muzeum Beskidzkie. Obiekt ten, który otwarty został w roku 1964, a dokładniej 16 dnia sierpnia, jest właściwie oddziałem Muzeum znajdującego się w Cieszynie. Nadrzędnym celem tego miejsca jest przybliżenie fascynującej historii oraz folkloru związanego z rejonem Beskidu Śląskiego. Od 1974 roku w muzeum wystawiane są także wystawy czasowe. Cieszącą się dość duża popularności wystawą tego typu była pokazana niedawno ,,Ludzka Twarz” autorstwa m.in. Ludwika Konarzewskiego. Od 1 czerwca 2015 w ramach wystawy czasowej, w Muzeum można podziwiać twórczość Kamili Księżnik. Jej ekspozycja zatytułowana ,,Okno Gertrudy” zawiera w przeważającej mierze akrylowe obrazy zwłaszcza ptaków i aniołów. Stała wystawa z kolei przedstawia historie ludowej kultury górali Beskidu Śląskiego. Znaleźć tu możemy chociażby dawne naczynia czy też sprzęty rolnicze, jak: kosy, grabie, widły, cepy. Wystawione dla oczu turystów są także bardziej oryginalne akcesoria, a wśród nich narty, stolnica, podnośnik. W innej części budynku natkniemy się na typowe stroje góralskie, zróżnicowane zarówno pod względem pór roku, jak i płci osób je noszących. W ostatnim z pokoi znajduje się rekonstrukcja tzw. kurnej izby z przykładami tzw. malowanej trówły, stołu z blatem wykonanym z kamienia, pojedynczego łóżka, kuchennych naczyń oraz ogromnego pieca z piekarską trąbą. Obiekt ten znajduje się w samym centrum Wisły, z tego też powodu można powiedzieć, iż by zapoznać się z życiem i kulturą lokalnych górali, nie trzeba jechać daleko. Wystarczy podczas spaceru, wstąpić na króciutką dawkę historii.

Wszystkim przyjeżdżającym w te okolice na dłużej przekazujemy jeszcze praktyczne wskazówki noclegowe w Wiśle (meteor-turystyka.pl). Dodatkowo miasto to może stanowić świetną bazę wypadową zarówno w szlaki turystyczne – zlokalizowane jest wśród pasma Czantorii, Stożka i Przełęczy Kubalonki. W pobliżu znajdują się miasta Ustroń i Szczyrk.