Na mapie turystycznej naszego kraju znajdują się, prócz dużych miast, gór i morza, także małe wsie, które warto odwiedzić ze względu na ich szczególne znaczenie. Jedną z takich miejscowości jest Licheń Stary, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski. Pomimo tego, że jest to nieduża wieś, to właśnie dzięki pielgrzymom odwiedzającym co roku sanktuarium, baza noclegowa Lichenia Starego, jest okazała [klik ➨meteor]. Możemy więc skupić się na zwiedzaniu, modlitwie i przemyśleniach, nie martwiąc się o noclegi. Licheń Stary powinien być znany każdemu katolikowi, dowiedzmy się więc o nim coś więcej

Sanktuarium w Licheniu – dlaczego akurat tam?

Zakładając parafię świętej Doroty w 1415 roku, postanowiono wybudować w Licheniu Starym kościół. Został on ufundowany przez biskupa Andrzeja Łaskarza. Jednak już w 1655 roku, świątynia uległa zniszczeniu przez Szwedów, którzy najechali na nasz kraj. W 1800 roku na jego miejscu stanął nowy murowany kościół. Planowano rozbudowę, jak okazało się zbyt małego kościoła, ale nie sprzyjała temu sytuacja ekonomiczna mieszkańców. Dopiero wydarzenia mające swój początek w 1813 roku wpłynęły na przyspieszenie rozpoczęcia prac. Wtedy to, ranny w bitwie Tomasz Kłossowski, doznał objawień. Po wielu latach poszukiwań i pielgrzymek do różnych miejsc, udało mu się w końcu odnaleźć obraz z jego wizji. Postanowił powiesić go w lesie. W latach 1850-1852 w wizjach Mikołaja Sikatka pojawiła się Maryja, która prosiła o modlitwę i dawała nadzieję na przetrwanie czasu zarazy. Wkrótce nastąpiła epidemia cholery, ludzie uwierzyli więc w treść objawień i postanowiono przenieść obraz z lasu do kaplicy, a następnie do wybudowanego w 1858 roku neogotyckiego kościoła świętej Doroty. Po przejęciu parafii przez marianów, rozpoczęto pracę nad powstaniem kościoła ku czci Matki Bożej. W ten sposób powstała bazylika, która należy do jednych z największych na świecie. Sanktuarium w Licheniu Starym [klik➨sanktuarium] składa się z kościołów, kaplic, kamiennej Golgoty, Domu Papieskiego, a także Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, pomników, figur i wielu innych obiektów.

Pielgrzymka do sanktuarium w Licheniu Starym to podróż, dzięki której się wyciszymy i spojrzymy wgłąb siebie. To idealne miejsce na przemyślenia dotyczące całego naszego życia, dziękowanie lub składanie próśb Matce Boskiej. Kolejnym pięknym miejscem kultu maryjnego jest  kościół Wniebowzięcia NMP w stylu neogotyckim [klik➨blog] znajdujący się w Sarbinowie, o którym już wam opowiadaliśmy.