Miłośników przyrody i ceniących sobie kontakt z naturą zapraszamy do spędzenia wolnego czasu w gminie Powidz. To miejscowość leżąca w centralnej Polsce na terenie województwa wielkopolskiego. Cieszy się popularnością wśród osób ceniących sobie ciszę i spokój oraz lubiących urlopy spędzać w gospodarstwach agroturystycznych, jakich w Powidzu jest wiele. Noclegi oferują wiele możliwości, głównie są to gospodarstwa agroturystyczne, ale także hotel i kilka pensjonatów. Baza noclegowa [➛witryna Meteora] uzupełniona jest także kwaterami prywatnymi, w których gościnni gospodarze dbają o najdrobniejsze szczegóły pobytu swoich gości.

To, co w Powidzu najcenniejsze, to przyroda i walory naturalne, które sprawiły, że kiedyś było tu uzdrowisko. Na tych terenach znajduje się także duża część Powidzkiego Parku Krajobrazowego. Utworzony został w 1998 roku na mocy rozporządzenia wojewody konińskiego. Park rozlewa się na teren aż siedmiu gmin w całym województwie wielkopolskim. Są to między innymi: Kleczew, Orchowo, Ostrowite, Powidz, Słupca, Wilczyn i Witkowo. Na Powidzki Park Krajobrazowy składają się głównie jeziora oraz lasy. Jeziora są tu wyjątkowo charakterystyczne. Jest w nich bardzo czysta woda, są głębokie i rozległe. To typowe dla tego regionu. Są to jeziora polodowcowe. Tworzą ciekawy system złożony z wielu dopływów i kanałów, który jest przedmiotem badań naukowców.

Na terenie Powidzkiego parku Krajobrazowego jest także bardzo dużo różnych gatunków roślin i zwierząt. Wiele z nich podlega ochronie, a teren parku jest dla nich idealnym schronieniem. W Powidzu, jak i innych gminach, na których terenie znajduje się park, dość prężnie rozwija się turystyka. Mimo to cieszyć się tu można kameralna atmosferą, ciszą i spokojem oraz różnorodnymi możliwościami korzystania z walorów naturalnych tego terenu. Polecane są spacery leśnymi dróżkami, jakich tutaj wiele, a także wycieczki rowerowe. Zabierając swój sprzęt, można udać się na niezapomnianą przygodę terenami Powidzkiego Parku Krajobrazowego. Jest tu także wiele możliwości spędzania aktywnie wolnego czasu na wodzie, ze względu na to, że głównym elementem krajobrazu są jeziora. Na terenie jeziora Powidz znajduje się wypożyczalnia sprzętów wodnych, a także urokliwa dzika plaża, na której można odpocząć i zrelaksować się podczas ładnej pogody.