Popularna miejscowość wypoczynkowa w przełomowej części doliny Popradu, u ujścia potoku Roztoka, położona pomiędzy Nowym Sączem a Piwniczną to Rytro. Ta niewielka miejscowość, położona na terenie Beskidu Sądeckiego, przyciąga swoją ofertą nie tylko atrakcji, ale przede wszystkim zaprasza do wypoczynku ze względu na dobrze zorganizowaną bazą noclegową [wejdź na: „Rytro noclegi”]. Niezapomniane wrażenia okolicznej panoramy gór, zapewni nam z pewnością rezerwacja noclegów w Rytrze, bowiem pobyt kilkudniowy skłania do wędrówki szlakami, które zwłaszcza w tym rejonie Beskidów polecane są bez względu na wiek od najmłodszych po seniorów. Szlaki turystyczne na pobliskie pasmo Radziejowej, Jaworzynę Krynicką przyciągają, a baza noclegowa hoteli, ośrodków wczasowych pensjonatów jest niezwykle ceniona przez turystów i wczasowiczów wypoczywających w Rytrze.

Oprócz samego zamku z XIII wieku, którego ruiny widać z daleka na zalesionym wzgórzu, miejsce to nadaje się znakomicie, by zorganizować sobie tutaj widokowe wycieczki. Pobliska wioska Wola Krogulecka i jedyna w tej okolicy platforma widokowa – w kształcie ślimaka, zapewni nam zapierający dech w piersiach widok na najpiękniejszą dolinę Popradu i Beskid Sądecki (wyjazd możliwy samochodem osobowym pod samą platformę).

Inną atrakcją jest odbywający się w Rytrze coroczny bieg długodystansowy – Maraton Wyszechradzki, którego meta jest w tej małej wiosce. Ten bieg maratoński zaliczany jest do jednego z najtrudniejszych maratonów w Europie, ze względu na różnice wzniesień. Rozpoczyna się na Słowacji w Podolińcu. Ciekawą i niecodzienną atrakcją jest spływ Popradem z Piwnicznej do Rytra. Trasa rozpoczyna się w Piwnicznej (przy moście na Popradzie). Dwugodzinna trasa spływu, licząca prawie 10 kilometrów, prowadzona przez flisaków na niezatapialnych łodziach ma swój finał na przystani w Rytrze przy polu namiotowym (niedaleko ruin zamku).

Rytro stanowi węzeł beskidzkich szlaków turystycznych. Miejsce to znakomicie nadaje się jako baza noclegowa, gdy decydujemy się na taką formę aktywności – turystykę górską. Ale Rytro to także miejscowość szczególnie polecana na rodzinne wyprawy rowerowe. Dla takich widoków warto zabrać ze sobą rower i zdecydować się na poznawanie Beskidu Sądeckiego i Rytra właśnie w taki sposób.