Świdnica to jedno z największych miast Dolnego Śląska. Co roku odwiedza je tysiące turystów, którzy mogą podziwiać liczne atrakcje.

Do największych należy niewątpliwie Kościół Pokoju – drewniana konstrukcja, powstała w roku 1657. Według legendy do jego budowy nie użyto ani jednego gwoździa. Katedra św. Stanisława i św. Wacława posiada jedną z najwyższych w Polsce wież. II wojna światowa oszczędziła Świdnicę, dzięki czemu mamy tu jeden z najlepiej zachowanych zespołów urbanistycznych w Polsce. Tutejszy Rynek jest po Wrocławiu najcenniejszym rynkiem na Dolnym Śląsku. Zachowało się tu najwięcej zabytkowych kamienic. Dziś są odrestaurowane i można je podziwiać w pełnej krasie. Świadczą o zamożności i bogactwie mieszkańców Świdnicy w latach jej największej świetności. Zabytkowe kamienice znajdują się w Rynku i przylegających uliczkach. Świdnickie kamienice to budowle wzniesione w barokowym stylu w XVIII wieku. Wiele z nich jest ozdobionych rzeźbami i ornamentami na elewacjach, które w ostatnich latach zostały skrzętnie odrestaurowane. Zapomnieć nie można o fontannach, które zdobią barokowe rzeźby. Cztery fontanny stojące w narożnikach Rynku pochodzą z XVIII wieku. Najstarsza przedstawia Atlasa (przy ulicy Kotlarskiej) i została wykonana przez L. Webera w roku 1716. Ten sam rzeźbiarz 16 lat później wykonał Neptuna na fontannie stojącej u wylotu ulicy Grodzkiej. Dwie pozostałe są mniej zdobne i zostały wykonane w latach 40-tych XVIII stulecia. W centralnej części Rynku turyści znajdą kolumnę św. Trójcy wykonaną z czerwonego piaskowca. Jest ona najstarszą z opisanych tu rzeźb – została wykonana w roku 1623. Na zwiedzających Rynek czekają liczne ławeczki i ogródki z parasolami, w których w sezonie letnim można znaleźć schronienie przed słońcem lub napić się i posilić.

Świdnica to doskonałe miejsce na weekendowy wypad. Bogata baza noclegowa, liczne restauracje i puby zarówno w rynku, jak i w centrum miasta czekają na turystów. Każdy kto przyjedzie do miasta, znajdzie bez problemu odpowiednie dla siebie noclegi. Świdnica to wiele hoteli, pensjonatów i hosteli. Dostać się tu można wszelkimi środkami transportu. Autobus kursujący na trasie Wrocław-Wałbrzych czy kolej to opcja dla niezmotoryzowanych podróżnych pragnących poznać to miasto. Zarówno dworzec autobusowy, jak i kolejowy jest zlokalizowany w centrum miasta, zaledwie kilkaset metrów od Rynku.