Polańczyk to szesnastowieczna wieś położona w południowo-wschodniej części Polski. W przeciągu kilkuset lat istnienia zmieniała się jej nazwa, właściciele, oraz grupa etniczna, zamieszkującej ją ludności. Utworzenie Jeziora Solińskiego w 1968 roku sprawiło, że obecnie Polańczyk jest miejscowością uzdrowiskowo – turystyczną. W samym Polańczyku poza bogatą bazą noclegową, znajduje się kilka atrakcji – zabytkowa cerkiew – obecnie kościół należący do katolików, cmentarz, kamienna kaplica z dziewiętnastego wieku, punkt widokowy na Sawinie i oczywiście największy w Polsce zbiornik retencyjny – Jezioro Solińskie. Kiedy już zwiedzi się wieś, popływa i pożegluje w Morzu Bieszczad, warto rozejrzeć się za pobliskimi atrakcjami.

W odległości 20 kilometrów, w Baligrodzie znajduje się zabytkowy żydowski cmentarz. Powstał on w osiemnastym wieku, jednak był wielokrotnie dewastowany, zwłaszcza podczas drugiej wojny światowej. Przez wiele lat zarośnięty i zapomniany, Dopiero w 1990 roku został wpisany do rejestru zabytków. Obecnie ma około jednego hektara powierzchni i znajduje się na nim dwieście pięćdziesiąt nagrobków. Nie wszystkie jednak są całe. W tej samej miejscowości co żydowski cmentarz znajduje się Willa Kuźmakówka. Przedwojenny budynek w secesyjnym stylu. Najpierw był własnością prywatną, później znajdował się tam sąd. W czasie walki z Ukrainą i podczas drugiej wojny światowej, obiekt był na zmianę kwaterą wojsk polskich, radzieckich i niemieckich. Obecnie w budynku znajduje się siedziba nadleśnictwa.

Na końcu miejscowości znajduje się Kapliczka Królowej Nieba- powstała w 1918 roku, aby upamiętnić śmierć na wojnie, syna jednej z tamtejszych rodzin. Znajduje się ona obok uważanego za cudowne źródełka na starym szlaku handlowym. W Polańczyku można nocować w hotelach () – wszystkie z nich oferują wysoki standard, bezprzewodowy internet, telewizję, w pełni wyposażoną łazienkę. Kolejna możliwością jest zatrzymanie się w którymś z pensjonatów. Posiadają one nieco niższy standard, ale za to oferują konkurencyjne ceny. Osoby pragnące odpocząć od zgiełku miasta mogą wynająć domek na Wyspie Elektryka- największej wyspie Jeziora Solińskiego. Każdy kto ceni sobie nocleg pod gołym niebem może wybrać się na pole kempingowe, które również znajduje się w okolicy. Ostania opcją są powstałe niedawno gospodarstwa agroturystyczne.