Warto poznać Wielkopolskę traktując jako bazę noclegową Zaniemyśl. Samo miasteczko jest ciekawe i urokliwe, można tu zobaczyć zarówno miejsca ciekawe historycznie, jak np. szwajcarski domek na Wyspie Edwarda czy Kościół św. Wawrzyńca, jak również piękną przyrodę – park z zabytkowymi dębami na Wyspie Edwarda. Dogodne położenie Zaniemyśla sprawia, że nocując tu można zaglądnąć do kilku ciekawych miejsc rozrzuconych w okolicy. Należą do nich Pałac w Rogalinie (w odległ. ok. 17 km), Zamek i Arboretum w Kórniku (ok. 11 km) i Dwór w Boguszynie (15 km).

Rogaliński pałac został wzniesiony przez Kazimierza Raczyńskiego w 2 połowie XVIII wieku i był główną rezydencją tego rodu. Wokół głównego gmachu zbudowano park i wozownię. W pałacu mieści się także kościół św. Marcelina i – w podziemiach – mauzoleum. Tutaj przez wiele lat gromadzono cenne malowidła, których zbiory obecnie są udostępniane dla zwiedzających. W pałacu obecnie mieści się muzeum, a budynek po gruntownej renowacji obecnie w całości dostępny jest dla turystów.

Drugim ciekawym zabytkiem w tej okolicy jest Zamek i Arboretum w Kórniku, który niegdyś także był rezydencją rodową. Zamek należał do rodzin Górków i Działyńskich. Jego budowa rozpoczęła się jeszcze w XIV w. i był modyfikowany wielokrotnie. Zamek ma bardzo barwne i ciekawe dzieje, związana z nimi jest legenda o Białej Damie – jedna z najbardziej popularnych historii o duchach w polskich zamkach. Wokół budynku zlokalizowany jest ogród dendrologiczny – Arboretum Kórnickie. Jest to najstarsze arboretum w Polsce, a jednocześnie czwarte co do wielkości w Europie. Arboretum czyli miejsce, gdzie gromadzone są różne okazy drzew i prowadzone są badania nad nimi. W kórnickich ogrodach można zobaczyć okazy rodzimych drzew liczące kilkaset lat, a także wiele egzotycznych gatunków rosnących tu dziesiątki lat. Wiele rzadkich odmian drzew i krzewów jest tutaj rozmnażanych w szkółce.

Kolejnym ciekawym zabytkiem w Wielkopolsce jest Dwór w Boguszynie. Położony w niewielkie wsi dwór jest zabytkiem zbudowanym w latach 40-tych XIX w. w stylu neogotyckim. Dwór zbudowany jest jakby z kilku połączonych brył o różnej wielkości. Zabytkowy budynek otoczony jest parkiem pochodzącym z tego samego okresu co sam dwór. Wśród drzewostanu dominują topole i kasztanowce, są tu także pomniki przyrody.

Okolice Zaniemyśla oferują wiele interesujących miejsc, które warto zwiedzić. W samym Zaniemyślu można wybrać dogodne noclegi. Dojazd do Zaniemyśla od Poznania to ok. 40 min. (odległość ok. 35 km). Można także skorzystać z dojazdu PKP lub PKS. Wszelkie aktualne informacje można znaleźć także na stronie gminy.